איך התחילו התכשיטים

מסע נוצץ לאורך ההיסטוריה של התכשיטים

תכשיטים – שרשראות, עגילים, צמידים, טבעות – הם חלק בלתי נפרד מהזהות שלנו ומהשגרה שלנו. תכשיטים מזהב, כסף או מתכות שונות, עם אבני חן יקרות או תליונים מיוחדים, מלווים אותנו מאז ומעולם. אבל האם אי פעם תהית היכן התחיל הרעיון הנצחי הזה של קישוט אישי? בואו נבדוק את העניין המסקרן הזה – איך התחילו התכשיטים?! הצטרפי אלי למסע מנצנץ לאורך ההיסטוריה של התכשיטים.

ההיסטוריה של התכשיטים


איך התחילו התכשיטים?

הסיפור של התכשיטים מתחיל לפני אלפי שנים, בערש הציוויליזציה הקדום (בסביבות 3,000 לפני הספירה). ישנן עדויות שכבר אז אנשים השתמשו בחומרים פשוטים ונגישים מהטבע, כמו צדפים, עצמות ואבנים, ליצירת תכשיטים ששימשו למטרות דקורטיביות וסמליות כאחד. הקישוטים המוקדמים הללו נשאו לעתים קרובות משמעות דתית או מגוננת, כשהאמונה הרווחת היתה שהתכשיטים מרחיקים רוחות רעות או מביאים מזל טוב.

מאז ועד היום, התכשיטים המשיכו להתפתח במסגרת התרבויות שצצו (ונעלמו) לאורך השנים. במצרים, בתקופת הפרעונים, התכשיטים זכו לשדרוג משמעותי, כשמתכות יקרות כמו זהב וכסף, יחד עם אבני חן בצבעים בולטים כמו טורקיז ולפיס לזולי (אבן בצבע כחול), הפכו לאחד מסימני ההיכר של התרבות המצרית. תכשיטים עם קמיעות ופריטים בעיצוב של צווארונים מורכבים שימשו כסמלים של המעמדות הגבוהים. התכשיטים נשאו גם משמעות דתית, וליוו את הנפטרים גם אל הקבר ואל החיים שלאחר המוות.

תכשיטים מצריים עתיקים

היוונים הקדמונים העריצו את יופיו של גוף האדם וקישטו את עצמם בהתאם. הם הרחיבו את מגוון סגנונות העיצוב של התכשיטים, ויצרו דגמים בעיצוב של תחרה עדינה, קמיעות מורכבים והחלו לשלב פנינים בתכשיטים. הרומאים אימצו את הגישה ש"יותר זה יותר", וענדו תכשיטים כמפגן של עושר, שפע וכוח. התכשיטים שלהם היו בעלי נוכחות, וכללו אבני חן ואלמנטים בהשראת הטבע.

בימי הביניים היתה דעיכה מסויימת בתחום התכשיטים, אבל הם חזרו לעניינים בתקופת הרנסנס – תקופה זו חגגה את יופיו של הפרט, והובילה ליצירת תכשיטים משוכללים משובצים באבני חן. התכשיטים מתקופת הרנסנס תיארו לעתים קרובות סצנות דתיות, פורטרטים ועיצובים מורכבים בהשראת הטבע.

תכשיטים בתקופת הרנסנס


בתקופה הוויקטוריאנית התכשיטים קיבלו אופי סנטימנטלי-אישי יותר, והם ביטאו רגשות כמו אהבה, נאמנות, ואפילו אבל. בתחילת המאה ה-20, הופיעה תנועת הארט נובו, שהעדיפה עיצובים אורגניים וזורמים בהשראת הטבע והצורה האנושית. באותה תקופה התכשיטים הפכו לביטוי אמנותי, מעבר להיותם אביזר לקישוט הגוף. לאורך המאה ה-20, התכשיטים התאפיינו בצורות גיאומטריות, צבעים נועזים וחומרי גלם יקרים.

ככל שחלפו השנים, התכשיטים המשיכו להתפתח, ומגוון הסגנונות התרחב מאוד, עד למצב שאנחנו מכירות היום, כשכל אחת יכולה למצוא את הסגנון (והתקציב) המועדף עליה - מתכשיטים נועזים ובעלי נוכחות ועד דגמים מינימליסטיים וטרנדיים.


+ אם בא לך להתרפק קצת על העבר, אולי תאהבי את קולקציית המנדלות!

+ מה זה תכשיטי בוהו? בואי לקרוא את התשובה המלאה!
ומה עם תכשיטים בהיסטוריה היהודית-ישראלית?

מימי התנ"ך ועד לישראל המודרנית, התכשיטים תפסו מקום מיוחד ומשמעותי במורשת התרבותית העברית-יהודית.

כמו בתרבויות אחרות, גם בישראל העתיקה, תכשיטים היו יותר מסתם קישוט; הם שיקפו ערכים דתיים ותרבותיים בסיסיים, וביטאו משמעויות של יחסים בין-אנושיים וגם את הקשר שבין האדם לאל. בתנ"ך מוזכרים תכשיטים רבים, מסוגים שונים, בהקשרים רבים ובשמות מגוונים (כתר, נזר, נזם, עגיל, ענק, רביד, צמיד, טבעת – ועוד מגוון שמות שפחות מוכרים לנו כיום).

הדוגמא הבולטת ביותר היא כמובן החושן של הכוהן הגדול, שעוטר בשתים עשרה אבנים יקרות (כל אבן ייצגה את אחד משנים עשר שבטי ישראל). החושן היה תכשיט קדוש ובעל משמעות רוחנית עמוקה, שסימל את תפקידו של הכהן הגדול כמתווך בין הדרכת האל לבין העם.

אבל, לתכשיטים בתנ"ך היו מגוון תפקידים משמעותיים נוספים, דומים לאלה שאנחנו מכירים בימינו. הם סימלו עושר ומעמד, שימשו מרכיבים חשובים בחתונות וכריתת בריתות, ותיפקדו גם כקישוטים לגוף במובן השגרתי והיומיומי, בדיוק כמו היום...


 + בואי לקרוא עוד קצת על המשמעות הסמלית של תכשיטים
תכשיטים - אז והיום...

אפשר לומר שההיסטוריה של התכשיטים שזורה בהתפתחות התרבות, האמנות והביטוי האנושי. הסגנונות השונים של התכשיטים משקפים את הערכים והטעמים של כל תקופה בהיסטוריה, והתכשיטים ממשיכים להוות חלק מהותי מחיינו, כשהם מהווים דרך לביטוי אישי ותרבותי, ומשדרגים לכל אחת מאיתנו את ההופעה. מגוון חומרי הגלם – וכמובן גם היצע המחירים והאפשרויות לרכישת תכשיטים – התפתח, התרחב והשתכלל לאורך השנים.

אז בפעם הבאה שאת עומדת מול התכשיטים שלך, ומתלבטת איזה תכשיט לענוד היום, תדמייני לרגע את כל הגלגולים שהתכשיטים עברו, מהעת העתיקה ועד לאוסף התכשיטים האישי שלך. אנחנו זוכות לחיות בתקופה של שפע ומבחר, ואיזה יופי שבימינו כל כך קל להתחדש בתכשיטים משמחים ומגוונים!

+ באיזה תכשיטים תבחרי להתחדש היום? לחנות של שהם תכשיטים בוהמיינים

+ בואי לגלות איך ליצור לעצך אוסף תכשיטים מושלם – התכשיטים שכל אחת חייבת


התכשיטים של שהם תכשיטים בוהמיינים


מאחלת לנו שנזכה תמיד להעריך את השפע, ושנוכל להנות מהדברים הטובים-הקטנים שהחיים מציעים לנו.  

נועה.

יחד ננצח


 +  אני מזמינה אותך להירשם בטופס שבתחתית העמוד כדי שתוכלי לקבל את כל העדכונים החשובים על כל מה שקורה בשהם תכשיטים בוהמיינים.

 +  לעוד רעיונות והשראה בכל מה שקשור לתכשיטים, וגם קצת על כל המסביב של החיים, את מוזמנת לעקוב אחרי ברשתות החברתיות - אינסטגרם ופייסבוק.


כבר קראת את הפוסטים הקודמים בבלוג?

+ 9 עובדות שלא ידעת על תכשיטים – בואי לבדוק אם תופתעי!

+ תכשיטים, מלחמה, זיכרון ואור – מחשבות על מותג תכשיטים בזמן מלחמה (סיכום ביניים)

לכל הפוסטים בבלוג של שהם