תכשיטים, מלחמה, זכרון ואור

מותג תכשיטים בזמן מלחמה - סיכום ביניים (דצמבר 2023)

מה הקשר בין תכשיטים למלחמה??? זה פוסט קצת אחר, שונה מאלו שהעליתי פה עד היום. אני כותבת אותו כי אי אפשר להתעלם מהמלחמה. זו המציאות שלנו עכשיו, זו המסגרת שבתוכה אנחנו חיים כרגע. חוץ מזה, נראה לי שיהיה מעניין גם לחזור לקרוא את המחשבות והתובנות האלה בעתיד הרחוק. אז הנה סיכום ביניים של החודשיים האחרונים (אוקטובר-נובמבר 2023) בשהם תכשיטים בוהמיינים.תכשיטים ומלחמה

במבט ראשון, אין שום קשר בין תכשיטים ומלחמה. שני קווים מקבילים, שני עולמות נפרדים.

כולנו היינו שם: בימים הראשונים שלאחר אותה שבת שחורה, כולנו היינו עסוקים בלנסות להבין ולעכל מה קרה באותה שבת איומה, ומה קורה בימים שאחריה. הימים נמתחו ברצף אחד גדול, וכל מה שלא היה קשור באופן ישיר למלחמה – התבטל ונעלם מהמציאות שלנו. גם אני, כעסק קטן, שכל הפעילות שלו תלויה רק בי, לא יכולתי להתעסק בכלל בעבודה. המוח לא יכול היה להכיל שום דבר מהשגרה שהכרנו עד אותה שבת.

לאט לאט, או שאפשר בעצם לומר – מהר מהר, תוך כמה ימים, מי שלא נפגע מהאירועים בעוטף באופן ישיר התחיל לסגל לעצמו איזושהי שגרה חדשה, וכך גם אני מצאתי את עצמי חוזרת לעבוד, בזהירות ובהתאמה למצב. חזרתי לפרסם פוסטים, הפעלתי מחדש את המודעות, הודעתי שאתרום 25% מההכנסות, ויצרתי גם הנחה שתקל על מי שמעוניינת לחזור לבצע הזמנות באתר, גם בתוך חוסר הוודאות שכולנו נקלענו אליו.

ולאט לאט מצאתי את המקום שלי במלחמה. מצאתי את הקשר שבין תכשיטים ומלחמה.

הסיפורים של הניצולים, המפונים, ושאר ישובי הדרום התחילו להתפרסם יותר ויותר בחדשות. ימי המטחים, היירוטים והאזעקות היו בשיאם. ויוזמות לסיוע לתושבי הדרום התחילו להתגבש. וכך מצאתי את עצמי מכינה חבילות גדולות של עגילים לתושבות ישובי הדרום שפנו אלי. קיוויתי שזה יעלה להן חיוך קטן בתוך הכאוס. ובשבילי, זו היתה דרך לחזור ליצור ולארוז תכשיטים, לחזור לתקשר עם לקוחות, לחזור לעדכן את האתר, לעקוב אחרי מלאי חומרי גלם, ליצור קשר עם חברת המשלוחים ובקיצור – לחזור לתפקד בטווח הקצר, ולהתחיל לתכנן את העבודה שלי גם לשבועות הבאים של המלחמה.תכשיטים וזכרון

הימים המשיכו לעבור, ובין לבין התחלתי להעלות לאתר דגמים חדשים של תכשיטים. החלטתי לתת להם שמות מחזקים שקשורים למצב – שמות בהשראת שמות ישובי העוטף. הוספתי בתיאורי התכשיטים גם את המשמעות שעומדת מאחורי כל שם שבחרתי, ואיך כל שם מתקשר לעיצוב של כל אחד מהתכשיטים.

+  לקטגוריית התכשיטים המחזקים באתר

תכשיטים מחזקים - שהם תכשיטים בוהמיינים

שרשרת כיסופים, שרשרת עם תליון עין הרע, שמלבד המשמעות המובנת מאליה של שמירה והגנה, בחרתי לראות בה גם את העין הצופה לעתיד והרואה את האור, שמסמלת את הכיסופים והתקווה לעתיד טוב, ואת ראיית הטוב והאור גם בימים אלה.

שרשרת בארי, שרשרת עם תליון שבמרכזו אבן כחולה במרכז, שמוקפת במסגרת אצילית ומוצקה. תליון זה מסמל את הכוח והעוצמה שלנו כעם, בכל הזמנים ובמיוחד בימים אלה.

שרשרת נירים, שרשרת עם חוליות גדולות המחוברות זו לזו. בעיני, השרשרת מסמלת את כוחנו כעם מאוחד, ואת שרשרת הדורות שמחברת אותנו אל העבר ונותנת לנו כוח להילחם על העתיד הטוב שעוד מצפה לנו כאן.

צמיד אופקים, שמורכב מחוליות הכרוכות זו לזו בחיבורים חזקים, ועליהן חרוזים במגוון צבעים, מייצג את כוחנו כעם מאוחד, על כל גווניו. צבעי חרוזים - תכלת ואפור, וצבע המתכת - חום-ברונזה, מייצגים גם את האופק שלנו כעם, את התקווה לעתיד טוב, ואת צבעי השמיים, הים והאדמה - שעבורם אנחנו נלחמים.

שרשרת עוז, שרשרת נוספת עם תליון בצורת מטבע לבן, ובמרכזו עין הרע. השם עוז נבחר בהשראה מכוחם וגבורתם של תושבי העוטף. העין הצופה לעתיד והרואה את האור מייצגת את כוחנו ועוצמתנו כעם, את ראיית הטוב והאור גם בימים אלה, ואת התקווה לעתיד טוב יותר.

לאחר תקופה קצרה שהתכשיטים הופיעו באתר, פנתה אלי בת קיבוץ נחל עוז, ושאלה אם אוכל להעלות לאתר גם תכשיט בשם נחל עוז. היא סיפרה לי שאביה ניצל בנס מהיריות בממ"ד, ואחותה, שגרה בקיבוץ כרם שלום, איבדה המון חברים ומכרים.

עניתי לה שהשם עוז נבחר בהשראת הקיבוצים נחל עוז וניר עוז, והסברתי שניסיתי לבחור שמות יותר "כלליים", שיתאימו לתכשיטים גם בעתיד, בלי קשר למלחמה, ובכלל, המחשבה המקורית שלי היתה להיצמד לקו הכללי של השמות שאני נותנת לתכשיטים באתר – שמות עבריים, ארצישראליים, בהשראת הטבע, התנ"ך והמציאות שלנו כאן בארץ.

היא חזרה וביקשה (בנימוס כמובן, ובכנות מרגשת) שאשתמש בשם נחל עוז במפורש. ואז הבנתי כמה זה חשוב. גם אם אני מותג תכשיטים קטנטן, גם אם זה לא יעזור בכלום לשיפור המצב. הבנתי פתאום כמה זה חשוב.

זה חשוב כי לתכשיטים יש משמעות, והם מהווים גם סוכני זכרון. הם יכולים להוות מזכרת מאירועים חשובים, מאנשים אהובים, מתקופות משמעותיות בחיים. הם יכולים גם לעודד, לחזק ולשמח – גם מעצם היותם תכשיטים, וגם מהמשמעות שאנחנו באופן אישי מייחסות לתכשיטים ספציפיים שקיבלנו או קנינו בנסיבות מסויימות בחיים (כתבתי על זה בפוסט הקודם בבלוג – המשמעות הסמלית של התכשיטים – שפורסם לפני המלחמה. וכתבתי על זה המון גם בפוסטים בפייסבוק ובאינסטגרם בתקופה האחרונה.)

המשמעות הסמלית של תכשיטיםתכשיטים ואור

"נסתרות דרכי האל" או "החיים זה מה שקורה לך בזמן שאתה עסוק בלתכנן תוכניות אחרות" (ג'ון לנון). לא משנה איך נקרא לזה, החיים מלאים בשיבושים לא צפויים.

מי שמכירה קצת את עולם העסקים הקטנים, את מאחורי הקלעים של להיות עצמאית בעלת עסק, יודעת שתמיד כדאי להכין תוכניות שנתית, לגבש אסטרטגיה לשיווק ולפיתוח העסק. בחנויות אי-קומרס (אתרי מכירות אינטרנטיים) ידוע גם שיש חודשים "חזקים" – כמו למשל התקופות שלפני החגים, וכמובן – חודש נובמבר.

התזמון שבו פרצה המלחמה – יום לפני שכולנו היינו אמורים לחזור לשגרה, אחרי אוגוסט והחגים, ורגע לפני מבצעי נובמבר ומכירות סוף השנה – מוסיף לכל הטלטלה הנפשית והחברתית שעברנו גם מימד כלכלי שאי אפשר להתעלם ממנו.

כל התוכניות העסקיות (לפחות אלה של הטווח הקצר) נזרקו ברגע אחד לפח, וכמו כולם, גם אני חישבתי מסלול מחדש בניהול העסק, תוך כדי נסיון להבין מה בכלל אנחנו עוברים כמדינה, כעם, כחברה, ולאן כל זה הולך.

בסופו של דבר, כמו שכתבתי, מצאתי את הדרך להמשיך לקיים את העסק. במבט לאחור, כולנו, כעם, עברנו כברת דרך ארוכה ומפותלת תוך זמן ממש קצר. במקום הקטן שלי, אפשר ממש לראות איך הפוסטים שהעלתי בחודשיים האחרונים משקפים את התהליך שעברתי (באופן אישי) ועברנו (כחברה) - תהליך שעדיין בעיצומו כמובן - את מצבי הרוח, את ההתפתחויות המורכבות ואת התקווה לעתיד טוב.

חנוכה הוא חג הניסים וחג האור. אני מאמינה שיהיה טוב!

נועה

10/12/2023

יחד ננצח


 +  אני מזמינה אותך להירשם בטופס שבתחתית העמוד כדי שתוכלי לקבל את כל העדכונים החשובים על כל מה שקורה בשהם תכשיטים בוהמיינים.

 +  לעוד רעיונות והשראה בכל מה שקשור לתכשיטים, וגם קצת על כל המסביב של החיים, את מוזמנת לעקוב אחרי ברשתות החברתיות - אינסטגרם ופייסבוק.


כבר קראת את הפוסטים הקודמים בבלוג?

 +  המשמעות הסמלית של התכשיטים

 +  המדריך לבחירת תכשיטים למתנה

 +  איך לארגן את התכשיטים בדרך הטובה ביותר

לכל הפוסטים בבלוג של שהם