המשמעות הסמלית של התכשיטים

תכשיטים הם לא המצאה חדשה. הם מלווים את בני האדם כבר אלפי שנים, ומאז ומתמיד הם שימשו לא רק כקישוטים על הגוף או כסמלי סטטוס, אלא גם כסמלים שמבטאים משמעויות עמוקות. דרך התכשיטים אנחנו יכולות לבטא אמונות, רגשות וערכים כמו אהבה, משפחה, חברות, מזל, הגנה וכו'... תכשיטים יכולים לשמש כסמלים של ערכים ורעיונות שחשובים לנו, ולהוסיף רובד נוסף של משמעות לסטייל היומיומי שלנו.

הדוגמאות הכי פשוטות הן כמובן טבעות נישואין, שמייצגות ערכים של אהבה ומחוייבות לזוגיות, שרשראות עם סמלים ואלמנטים דתיים, כמו מגן דויד או צלב, או מחרוזת תפילה מוסלמית או בודהיסטית. עוד דוגמאות, מכיוון קצת אחר, הן שרשראות תואמות עם תליון של חצי לב, או צמידי חברות מחוטים, כמו שהיו לנו כשהיינו ילדות.


המשמעות הסמלית של התכשיטים


זה כל הקסם

המשמעויות הסמליות של סוגי תכשיטים ותליונים שונים יכולות להיות אוניברסליות, או ספציפיות לתרבות או דת מסויימת, או אפילו לבטא רעיון אישי וייחודי של אדם מסויים. וזה בעצם כל היופי (תרתי משמע ) בתכשיטים – הם לא רק קישוט יפה, או ייצוג של סטייל מסויים. הקסם בתכשיטים הוא שהם נטענים במשמעות שאנחנו מעניקים להם.

תכשיט "פשוט" שעבר במשפחה מדור לדור, צובר לאורך השנים מטען סמלי עצום. שרשרת עם צדף פשוט מהחוף יכולה להיות בעלת ערך רגשי גדול, אם קיבלנו אותה במתנה לפני המון שנים, ממישהו שהיום אנחנו מתגעגעות אליו. תכשיט שניתן במתנה לכבוד אירוע משמעותי בחיים, הוא הרבה יותר מסתם תכשיט. הוא נושא עימו זיכרון וגעגוע שיש להם משמעות עמוקה מאוד בעינינו.כדי לתת לך השראה איך אפשר להטעין תכשיט במשמעות סמלית, הנה כמה דוגמאות לתכשיטים עם משמעות סמלית – את חלקם את בטח מכירה, ואת חלקם אולי עדיין לא:


תכשיטים עם סמלים דתיים ותרבותיים

  • תכשיטים למזל טוב והגנה מפני עין הרע

תכשיטי עם תליון חמסה או סמל עין הרע הם פופלריים במיוחד. בתרבויות רבות האמונה הרווחת היא שסמלים אלה מספקים הגנה מפני רוע, קנאה, ונזקים שונים, ומביאים לעונד אותם מזל טוב.

  • תליוני מנדלה

המנדלה, המורכבת מסדרת מעגלים וצורות גאומטריות מורכבות, מייצגת את מחזור החיים הנצחי, שאין לו התחלה או סוף. בהינדואיזם ובבודהיזם, וגם בתרבויות אחרות, המנדלה מבטאת שילוב של כמה רעיונות ואמונות אודות הקיום האנושי, והיא מהווה שער למסע רוחני וגילוי עצמי. האמונה היא שענידת שרשרת מנדלה קרוב ללב מאפשרת למשמעויות הסמליות של המנדלה להתגלות ולבוא לידי ביטוי.

  +   לפוסט על המשמעויות הסמליות של המנדלה

  +   בואי להציץ בקולקציית המנדלות שלנו!


תכשיטים עם משמעות סמליתתכשיטי אבני חן (או אבני לידה)

בתרבויות רבות, תכשיטי אבן לידה הם דרך פופולרית לחגוג לידה או יום הולדת, ולרוב הם ניתנים במתנה לקרובים ואהובים. האמונה היא שלכל אבן לידה יש תכונות וסגולות ייחודיות משלה, וענידת תכשיט עם האבן תסייע להביא לידי ביטוי את המשמעויות החיוביות שהאבן נושאת בתוכה.

  +   לפוסטים על הסודות של אבני חן – חלק 1, חלק 2


  • אבן ההמטייט (Hematite)

אחת האבנים הפחות מוכרות בארץ מצד אחד, ושאפשר לכתוב עליהן מאמרים שלמים מצד שני, היא אבן ההמטייט (Hematite). אבן ההמטייט היא בעלת גוון אפור כהה, וניתן לעצב אותה בגימור מבריק ומנצנץ או בגימור מאט. המטייט הוא למעשה מינרל שמקורו בברזל שעבר תהליך של שינוי, ולכן מיוחסות לה סגולות הקשורות בחוזקו של הברזל, ובאפשרות שלנו כבני אדם לעבור שינויים ולהתגבר על אתגרים.

האמונה הרווחת בנוגע לאבן ההמטייט, היא כי ענידתה קרוב ללב או לגוף נחשבת דרך טובה לסגל לעצמנו תכונות הקשורות באופטימיות וחשיבה חיובית, להגיע לדרך חיים של איזון, רוגע והפגת מתחים, לחזק את ההערכה העצמית ולסייע לריפוי פיזי של הגוף.

  +   לשרשראות עם אבני המטייט

  +   לעגילים עם אבני המטייט


symbolic meaning of jewelry


  • פנינים

פנינה היא אבן חן שנוצרת בתוך צדפה. היא נוצרת כאשר גרגיר חול או חומר זר אחר נכנס לצדפה ומגרד את שכבת האמייל שלה. הצדפה מגיבה על ידי הפרשת חומר שנקרא "פנינה" כדי לנסות לרפא את הפציעה. עם הזמן, הפנינה גדלה ומתפתחת לכדי אבן חן יפהפייה.

פנינה נחשבת לסמל של טוהר ואהבה כבר אלפי שנים, בתרבויות עתיקות רבות. המשמעות של פנינה כביטוי לטוהר ואהבה נובעת מהעובדה שהיא נוצרת בתוך צדפה. הצדפה היא מקום בטוח ונעים, והפנינה היא סמל לאהבה ולטוהר שמתפתחים במקום כזה. מאותה סיבה, הפנינה היא גם סמל לשלווה ולרוגע. לכן, הפנינה יכולה לשמש כקמע למזל טוב, או כמתנה לבת זוג אהובה.

  +   לכל תכשיטי אבני החן באתרתליונים של אלמנטים מהטבע

תכשיטים עם תליונים של חיות וצמחים יכולים לשמש כקמעות למזל טוב או הגנה, ולבטא רעיונות שמתחברים לאלמנטים השונים. כך לדוגמא, תליון של פרפר יכול לסמל תהליכים של שינוי, צמיחה ויופי. תליון של ציפור יכול לבטא רעיונות של חופש, תקווה ויצירתיות. תליון של פרח יכול לסמל יופי, אהבה ופוריות, ותליון של עץ או עלה יכול לבטא חיים, צמיחה, שגשוג.

  +   לשרשרת שושן – שרשרת עדינה וייחודית עם תליון שור

  +   לעגילי נטע – עגילים עם תליוני עלה קסומים ובעלי נוכחות


nature inspired symbolic jewelryתכשיטים עם משמעות אישית

כמו שבטח כבר הבנת, מגוון הסמלים והרעיונות הוא אינסופי. גם אם התכשיט נועד להזכיר אירוע מיוחד בחיים (כמו חתונה, לידה או יום הולדת), וגם אם הוא נועד לשמש כמזכרת אישית או לבטא איחול לעתיד, כדאי לחשוב מראש מה היא המשמעות הסמלית שאת באופן אישי מייחסת לאותו תכשיט, ומה התכשיט יסמל בעיני מקבלת המתנה באופן ספיציפי. ככל ששתיכן תתחברו לרעיון באופן עמוק יותר, התכשיט ימלא את ייעודו הסמלי בצורה טובה יותר, ולאורך שנים רבות.

בכל מקרה, חשוב לזכור שתכשיטים הם הרבה יותר מסתם אקססורי שמשדרג את ההופעה. תכשיטים יכולים לשמש גם כביטוי עוצמתי ותמציתי של רגשות ומשמעויות ערכיות. כל תכשיט, גם "סתם" תכשיט יכול להיטען במשמעות רגשית ולייצג מסר ייחודי. לכן, בפעם הבאה שאת בוחרת תכשיט חדש לעצמך או כמתנה למישהי אחרת – חישבי מראש על הערך הרגשי והסמלי שאת רוצה שהוא יבטא.


אני מזמינה אותך לבקר במחלקות השונות בחנות, ולבחור לעצמך ולקרובות אליך מתנות עם משמעות!

נועה
כבר קראת את כל הפוסטים הקודמים?

  +  התכשיטים שכל אחת חייבת!

  +  המדריך לבחירת תכשיטים למתנה

  +  מה זה בוהו (בתכשיטים)?

לכל הפוסטים בבלוג של שהם


לעוד רעיונות והשראה בכל מה שקשור לשימוש נכון בתכשיטים, את מוזמנת לעקוב אחרי ברשתות החברתיות - אינסטגרם ופייסבוק, וכמובן להירשם לרשימת התפוצה שלי בטופס שבתחתית העמוד (חברות המועדון מקבלות קופון 10% הנחה לכל קניה באתר, ועדכונים חשובים על מבצעים וחידושים פעם בחודש).