תכשיטי בוהו, עיצוב בוהו שיק, סגנון בוהמייני... מה זה בוהו?

דוגמאות לתכשיטי בוהו עם מנדלה, מניפה ועין הרע בעיצוב שהם תכשיטים בוהמיינים


תכשיטי בוהו, עיצוב בוהו שיק, סגנון בוהמייני... מה זה?

אם גם את שומעת את הביטוי "תכשיטי בוהו" או "בוהו-שיק" שוב ושוב, ולא באמת מבינה מה זה, את בחברה טובה. למרות שהביטוי "בוהו" (או "בוהו שיק") חוזר על עצמו בהמון הזדמנויות – בתחום עיצוב הבית, בתחום האופנה ובתחום התכשיטים, לרובנו אין באמת מושג מה זה בוהו, מאיפה הביטוי בוהו הגיע, ולמה בדיוק מתכוונים כשאומרים בוהו-שיק.

אז בואי נתחיל בהתחלה...

הביטוי בוהו הוא קיצור של המילה בוהמייני (Bohemian). בוהו הוא סגנון עיצובי עם היסטוריה ארוכה. כיום בוהו הוא בעיקר סגנון עיצובי, אך במקור המושג בוהו התייחס לאורח חיים ולא רק לעיצוב. סגנון הבוהו כאורח חיים משמעותו חיים נינוחים, משוחררים מנורמות חברתיות, עם השראה מעולם הטבע ומחיי נוודות.

בימינו, כשמדברים על בוהו הכוונה היא בדרך כלל לתחום העיצוב – עיצוב הבית, עיצוב אופנה, וכמובן גם עיצוב תכשיטים.

עיצוב בוהו הוא חופשי, ססגוני ומשוחרר. בפריטי בוהו יש שילוב של מגוון חומרים (לרוב מעולם הטבע), שכבות וצבעים, ונעשה בהם שימוש רב באלמנטים אתניים, שבטיים, צועניים, ועיצובי וינטג'.

תכשיטי בוהו מתאפיינים במראה של שכבות, במגוון צבעים, חומרים ומרקמים, ובסגנון חופשי ולא מחייב.

תכשיטים בסגנון בוהו נחשבים טרנדיים וייחודיים, ויכולים להתאים כמעט לכל אחת. לכן שווה להכיר את הסגנון וללמוד איך להשתמש בו נכון.

מה זה בוהו באופנה ועיצוב הבית

אז מה זה "בוהמיה"? ואיך סגנון הבוהו התחיל?

כדי להסביר את המושג בוהו, נעשה רגע שיעור היסטוריה זריז. בוהמיה הוא חבל ארץ באירופה (כיום הוא מהווה את רוב שטחה של צ'כיה). במאה ה-15, הצוענים שחיו באזור בוהמיה קיבלו ממלך בוהמיה תעודות שאיפשרו להם לנדוד ברחבי מערב אירופה. חלקם הגיעו לצרפת, שם הם קיבלו את הכינוי "בוהמיינים" וסבלו מדימוי בעייתי ומרדיפות קשות.

נקפוץ כמה מאות שנים קדימה... המהפכה הצרפתית גרמה לשינויים משמעותיים באורחות החיים באירופה. בין היתר, אמנים רבים החלו להמציא את עצמם מחדש, אימצו אורח חיים נוודי (שאיפשר להם לחסוך בעלויות המחיה), וביטאו את אופיים הייחודי דרך סגנונות אומנות ולבוש חדשים ופורצי גבולות. כתוצאה מכך, אמנים אלה הושוו לנוודים הצוענים, ה"בוהמים".

כך קרה ששתי התופעות השתלבו יחד, והדימוי השלילי "נווד בוהמייני" הפך לשם נרדף לאנשי אומנות ורוח, צעירים יצירתיים, נוודים, בעלי אורח חיים מתירני – או בקיצור – אלה שאין להם מקצוע שמרני "ראוי" עם הכנסה מסודרת, עוסקים באומנות ולא חוששים לבטא את סגנונם הייחודי.

בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה20 פרחו בערים שונות באירופה קהילות בוהמה של אנשי אומנות ורוח. בהמשך, תנועת הבוהמה עברה כמה גלגולים, שאחד המוכרים מביניהם היא תנועת ההיפים של שנות ה-60-70.

בימינו, המונח "אנשי הבוהמה" מתייחס בעיקר ליוצרים ואנשי רוח בעלי אורח חיים מיוחד ולא שגרתי.


ומה פירוש המושג "בוהו-שיק"?

אחרי שהבנו מה זה "בוהו", כדאי לשים לב למשהו מפתיע: הביטוי "בוהו-שיק", שמשמש לעיתים קרובות לתיאור סגנון העיצוב הבוהמייני, מורכב מסתירה פנימית – "בוהו" בצרפתית זה "נוודי", ו"שיק" פירושו "אלגנטי" או "סטייליסטי" ("מפונפן"). אז יש פה שילוב לא מובן מאליו בין שני הפכים, שאיכשהו עובדים לא רע ביחד...

עגילים ושרשרת בסגנון בוהו שיק עדין בעיצוב שהם תכשיטים בוהמיינים


מה זה "בוהו" באופנה?

בימינו, אופנת בוהו מתאפיינת בבגדים בגזרות רחבות ושופעות, מגוון צבעים, הדפסים ומרקמים, ריבוי שכבות של פריטי לבוש, פריטים בשילוב אלמנטים מעור, רקמות צבעוניות, פרנזים וכדומה (כלומר – אופנה היפית שעברה שדרוג והתאמה לימינו...).

כדי להצליח ללבוש אופנת בוהו נכון, צריך חוש אופנתי מסויים, שיאפשר לבחור בשילובים הנכונים. התוצאה הסופית של כל שילובי הבגדים אמורה להיות הגיונית ונעימה לעין, ולא בלגאן צורם של פריטים שאין ביניהם שום קשר.

אבל גם אם רוב פריטי הלבוש בארון שלך הם לא בסגנון בוהו, אלא ניטרליים ובסיסיים יותר, עדיין תוכלי ליצור לעצמך סגנון בוהו בקלות, בעזרת תיבול המלתחה באקססוריז משלימים בסגנון בוהו, ובמיוחד בתכשיטי בוהו.

דוגמאות לעיצובי בוהו שיק


אז מה זה "בוהו" בתכשיטים?

כשמדברים על תכשיטים בוהו, אפשר לומר בקצרה, שתכשיטי בוהו נעשים בדרך כלל בעבודת יד, מבטאים סגנון ייחודי ויצירתי, ושואבים השראה מהטבע ומתרבויות רחוקות.

וקצת יותר בהרחבה – המאפיינים העיקריים של תכשיטי בוהו הינם:

* עיצובים אקלקטיים: שילובי צורות, דוגמאות ומוטיבים, המשקפים את האופי הלא שגרתי של הסגנון הבוהמי. בתכשיטי בוהו קיים דגש על שימוש באלמנטים אתניים ממגוון תרבויות – רקמות וחוטים צבעוניים, מניפות ונוצות, מנדלות, צורות גאומטריות שבטיות וסמלים מסורתיים מדתות שונות, כגון מנדלות, חמסות ועין הרע.

* חומרים טבעיים: פריטים בוהמיינים רבים כוללים אלמנטים מהטבע או בהשראת הטבע, כגון אבני חן, עץ, עלים, ענפים, פרחים, נוצות, עצמות, צדפים וקונכיות. כל אלה מוסיפים לתכשיטים תחושה אדמתית ואורגנית.

* עבודת יד: חלק גדול מהתכשיטים הבוהמיינים מיוצרים בעבודת יד, והתוצאה היא פריטים ייחודיים עם מגע אישי.

* שכבות: לעיתים קרובות, תכשיטי בוהו נענדים בשכבות, ומשלבים מגוון צבעים, חומרים ומרקמים, מבלי להיצמד לכללים עיצוביים נוקשים. התוצאה היא מראה נועז עם סגנון ייחודי.

     + בואי להציץ בקולקציית המנדלות ובקטגוריית הסטים שלנו!


למי תכשיטי בוהו מתאימים?

תכשיטים בוהו, מעצם היותם ססגוניים ומקוריים, מאפשרים לכל אחת לבטא את הסגנון הייחודי שלה, ואת האינדיבידואליות שלה. כל אחת, בכל גיל, יכולה לבטא את האישיות שלה דרך תכשיטי הבוהו, ודרך מגוון הצבעים, הגדלים, החומרים והשכבות שיש לסגנון הבוהמייני להציע.

תכשיטי בוהו יכולים להוסיף אופי אישי לכל בגד ניטרלי וחלק, ויכולים לשדרג גם בגדים צבעוניים וססגוניים. מי שעונדת תכשיטים בסגנון בוהו, בוחרת לספר לעולם את הסיפור האישי שלה דרך התכשיטים, ודרך שילובי הפריטים הספציפיים שהיא בוחרת לענוד. ענידת תכשיטי בוהו מאפשרת ליצור אמירה אישית ונשית לא מתנצלת, נינוחה וחופשיה, ומלאה בנוכחות כובשת.

שרשרת ועגילים בסגנון בוהו אתני בעיצוב שהם תכשיטים בוהמיינים


איך עונדים תכשיטי בוהו נכון?

אז כמו שהבנת – הרעיון המרכזי הוא שאין כללים, וזה יותר עניין של תחושה!

ובכל זאת, איך תדעי שאת בכיוון הנכון? הנה כמה טיפים שיעזרו לך לשלב תכשיטים בוהו במלתחה היומיומית שלך, ולהוסיף קצת מהרוח הבוהמיינית לשגרה שלך:

1. mix & match (ערבבי והתאימי): אל תחששי לשלב סגנונות, חומרים וצבעים שונים של תכשיטים לקבלת מראה אקלקטי באמת.

2. לכי על חוסר שלמות: חפשי פריטים בעבודת יד, עם אלמנטים ייחודיים ולא מושלמים, שמוסיפים אופי וקסם מיוחד.

3. שכבות-שכבות-שכבות: צרי שילובים ושכבות של שרשראות, צמידים, עגילים או טבעות, כדי ליצור לעצמך סגנון רב מימדי ובעל עומק.

כדי ליצור מראה שכבות "נכון" – שלבי בין פריטים שיש להם מכנה משותף כלשהו – צבע, מרקם, חומר, או כל מאפיין אחר שמקשר בין הפריטים. בנוסף, שלבי בין שרשראות באורכים שונים, או בין עגילים, צמידים וטבעות בגדלים ועוביים שונים. התוצאה שמתקבלת צריכה להיראות כיחידה אחת, עם מאפיין משותף כלשהו, מבלי שפריט מסויים יגנוב את ההצגה מכל השאר.

4. והכי חשוב - התאמה אישית: בחרי פריטים שישקפו אותך ויבטאו את האופי הייחודי שלך, והעיקר שתהיי מרוצה מהתוצאה!


ועכשיו כשסוף סוף הבנו מה זה בוהו, זה הזמן להוסיף כמה תכשיטי בוהו לאוסף הפרטי שלך!

בואי לבחור לך תכשיטים מקטגוריית הסטים או מקולקציית תכשיטי המנדלות שלנו!

נתראה בחנות!

נועה

14/5/2023


לעוד רעיונות והשראה בנושא תכשיטי בוהו, ותכשיטים באופן כללי, את מוזמנת לעקוב אחרי ברשתות החברתיות - אינסטגרם ופייסבוק.


כבר קראת את הפוסטים הקודמים?

לכל הפוסטים בבלוג של שהם